Türkiye’de dış ticaret fazlası veren az sayıdaki sanayi sektörlerinden biri olan ve son yıllarda ihracatta ciddi sıçrama gösteren mobilya sektörü, 2018’de 179 ülkeye 3 milyar 147 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Mobilya sektörü geçen hafta İzmir’de gerçekleştirilen MODEKO – İzmir Mobilya Fuarı’nda bir araya geldi. Sektör temsilcileri fuar kapsamında gerçekleştirilen toplantılarda sektörün bugün pazar yelpazesini 179 ülkeye çıkardığına ve 2.3 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdiğine dikkat çekti.

Fuarda “Mobilya İhracatçıları Sektör Buluşması”na ev sahipliği yapan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, “Türkiye’de dış ticaret fazlası veren az sayıdaki sanayi sektörlerinden biri olan ve son yıllarda ihracatta ciddi sıçrama gösteren mobilya sektörü, 2018’de 179 ülkeye 3 milyar 147 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ege Bölgesi’nden yapılan mobilya ihracatı ise 2018’de yüzde 23 artışla yaklaşık 147 milyon dolara ulaştı” dedi. “İzmir’de Karabağlar’a sıkışıp kalmış olan sektörün, içinde showroomların olduğu, mobilya ile ilgili eğitim kurumlarının bulunduğu, yurtiçi ve yurtdışından gelen müşterilerimizi ağırlayabileceğimiz Mobilya Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmalarımızda önemli yol kat ettik” diyen Yağcı,şunları ekledi: “Mobilya İhtisas OSB çalışmalarının EBSO önderliğinde İzmir Ticaret Odası ve sektörün tüm paydaşlarının desteğiyle en kısa zamanda sonuçlandırılacak. Yakın gelecekte Torbalı’da Mobilya OSB’nin faaliyete geçmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca mobilya sektöründe üretimde çalışacak ara eleman açığını kapatmak amacıyla meslek liselerinin mobilya ve dekorasyon bölümlerinde okuyan öğrencilere burs ve eğitim koçluğu projesi başlattık.” Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç ise; Türkiye’nin dünyanın en büyük 13. mobilya üretici ülkesi olduğunu, Çin dışında ABD, Almanya, İtalya, Finlandiya, İsveç gibi gelişmiş ülkelerin dünya mobilya üretiminin yüzde 50’sini yaptığını, mobilya sektörünün ağaç orman ürünleri, mermer, der gibi birçok sektörden alımlar yaptığını ve sektörleri canlandırdığını dile getirdi.


Kaynak: İşte Kobi