Türkiye’nin ilk Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaatlar tüm hızıyla sürüyor. Mobilya İhtisas OSB’de fabrika sayısı yıl sonunda 90’a, çalışan sayısı da 7 bine yükselecek.

Türkiye’nin pek çok ilinden daha büyük bir ekonomik canlılık ve nüfus dinamiğine sahip olan İnegöl’de 2 binin üzerinde mobilya üreticisi 42 bin kişiye istihdam sağlıyor. İnegöl, tek başına Türkiye mobilya üretiminin yüzde 40’ını, ihracatının ise yüzde 16’sını gerçekleştiriyor. Geçen yıl 378 milyon dolarlık ihracat yapan mobilyacıların ithalatı ise sadece 4 milyon dolar. Sektör, İnegöl ihracatının yüzde 42’sini kapsıyor. İnegöl’ün ekonomisinde önemli bir yer tutan mobilya sanayiinin planlı sanayi olarak büyümesi için 2009 yılında Türkiye’nin ilk Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. 2011 yılında üretimlerin başladığı İnegöl Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (2.OSB), bugün 62 fabrika faaliyet gösteriyor. Fabrika inşaatlarının tüm hızıyla sürdüğü bölgede yılsonunda fabrika sayısının 90’a ulaşması bekleniyor.

İstihdam 7 bine yükselecek

Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 2009 yılında inşaat çalışmalarına başlayan iki fabrikanın 2011 yılında 2. OSB’de üretime geçtiğini hatırlattı. Taban, “Birinci etabı 4 bin 100 dönüm, ikinci etabı da 2 bin 650 dönüm olmak üzere toplam 6 bin 750 dönüm arazi üzerinde planlanan bir OSB. Şu anda 62 fabrika faaliyette ve 3 bin 500’ün üzerinde çalışan var. Aynı zamanda inşaat çalışmaları süren 30 fabrika var. 2018 yılının sonunda üretim yapacak olan toplam fabrika sayısının 90 civarında olmasını bekliyoruz. Çalışan sayısı ise 2018 yılında bitecek fabrikalarla birlikte 7 bin civarına yükselecek” dedi.

Akıllı yazılımla güvenlik sağlanacak

Fabrikaların yanı sıra çevre düzenlemesi ve sanayicilerin ihtiyaç duyacağı hizmetlerin sağlanması için gerekli alanların da oluşturulmaya devam ettiğini ifade eden Taban, bölge için 1 milyon liralık yatırımla itfaiye aracı alındığını, ayrıca jandarma noktası kurulması için de çalışmalara başladıklarını duyurdu. OSB’nin güvenlik ihtiyacının karşılanması için 425 bin liralık yatırımla güvenlik kamera sistemi kurulacağını dile getiren Alper Taban, “45 kamera ile 2. OSB 24 saat izlenecek. Akıllı yazılım güvenlik birimlerine anlık uyarı verecek. Yol aydınlatmaları ve kaldırımların tamamlanması çalışmaları yapılacak. Sosyal donatı alanları yapılacak” diye konuştu. Taban, mobilya sektörünün üretim üssü olarak kurgulanan İhtisas OSB’nin daha da gelişmesi ve örnek bir merkez olması için önümüzdeki 4 yılda 40 milyon lira civarında yatırım yapılacağını söyledi. Bölgedeki firmaların küresel ölçekte geniş bir coğrafyaya mal sattığına işaret eden Taban, Türkiye’ye örnek bir uygulama alanı olan İnegöl Mobilya Ağaç İşleri İhtisas OSB’de düzenli, disiplinli, planlı bir OSB için gerekli tüm çalışmaların yapıldığını aktardı. Taban, fiziki şartları her geçen gün iyileştirilen İhtisas OSB’nin mobilya üreticilerinin yeni üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerlediğine dikkat çekerek, “Bölgenin daha da gelişmesi ve örnek bir merkez olması için 4 yılda 40 milyon lira civarında yatırım yapılacak. İhtisas OSB’de cami, kreş binası, sağlık birimi, kafe ve restoran yapımlarıyla ilgili projelendirme çalışmaları bitmiş durumda. Hafriyat çalışmalarına başlıyoruz. Önümüzdeki yıl mayıs ayında tamamlanacak ve yapılaşmaya geçilecek. Ayrıca İnegöl Gümrük Müdürlüğü hizmet binası, açık ve kapalı gümrük alanları, tır parkı ve akaryakıt istasyonundan oluşan birimlerin inşasına da başlanacak. Bölgemiz sanayiciye ucuz arsa temin etmesi bakımından oldukça avantajlı. Yenişehir Havaalanı’na 26 km, Gemlik limanlar bölgesine 45 km mesafede. Yine önümüzdeki yıllarda bölgemiz yakınlarında gerçekleşecek Yenişehir-Bozüyük hızlı tren hattı ve Ankara- Bursa otoyolu ile bölgemizin bir cazibe merkezi haline geleceğine yürekten inanıyoruz” dedi.


Kaynak: İşte Kobi