Mobilya sektörüne online satışla giren Vivense, yurtdışında büyümeye odaklanıyor. Şirket, 2019’da başta Londra ve Berlin olmak üzere Avrupa’da showroom açmayı hedefliyor. Türkiye’nin ilk online mobilya markalarından biri olarak yola çıkan Vivense gözünü Avrupa’ya dikti. Türkiye’de toplam 16 ilde 22 showroom’u olan şirket, yurtdışına açılmayı hedefliyor.

Öncelikle Berlin’e odaklanan Vivense, daha sonra Londra’da da showroom açmayı planlıyor. Şirket, ciro bazında 2016’ya göre 2017’de üç kat büyüyerek 105 milyon TL’ye ulaştı, bu yıl sonunda da 250 milyon TL ciro hedefliyor. 2018 Özel Lagom & Yeni Lüks koleksiyonları ile dikkat çeken şirketin 310 çalışanı var. Kadın çalışan oranı yüzde 70. Yönetimde dört kadın çalışan var. Üç kurucu ortaktan ikisi kadın. Şirket bilgileri, hedefleri, 2018 yıl değerlendirmesi ve yatırımları hakkında kurucu ortak Kemal Erol ile konuştuk.

5 yıllık marka olduklarını ve sektöre online taraftan satışla başladıklarını söyleyen Erol, 2017’ye kadar yoğun bir şekilde online satış yaptıklarını belirtti. Mobilya alanında Türkiye’deki iyi üreticilerle çalıştıklarını ifade eden Erol, mobilyanın satış sonrası hizmet ve montaj tarafının çok zahmetli olduğunu belirterek, kendi teslimat ediplerini kurduklarını kaydetti. Bursa’da 50 kişilik operasyon merkezi açtıklarını aktaran Erol, “Üreticilerimizden aldığımız ürünlerin kontrollerini burada sağlıyoruz. Sevkiyat planlamasını burada yapıyoruz. Aynı zamanda güçlenmek adına ‘Vivense’ adında dergimiz var. 2014’ten beri yayımlanıyor. Bünyemizde İtalyan ve Danimarkalı tasarımcılarla çalışıyoruz. Yeni çıkan Vivense Home ev tekstili ve Luna yatak markamızla Lagom ile Yeni Lüks mobilya kolleksiyonu dikkat çekiyor” dedi.

16 ilde 22 showroomu var

İlk mağazasını 2015’te açan, 2017’de 16 ilde 22 showroom’a ulaşan Vivense bu yıl ise altı yeni showroom açmayı hedefliyor. Kemal Erol, “2017’de 17 yeni showroom açtık. Şu anda Ankara, İzmir, İstanbul, Denizli, Kayseri, Kocaeli, Diyarbakır, Mersin, Adana’da showroom’larımız var. Bundan sonraki showroom’larımızı hem bulunduğumuz yerler de hem de hiç olmadığımız illerde de açmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Ciro rakamları hakkında da bilgi veren Erol, 2016’ya göre 2017’yi üç kat büyüyerek 105 milyon TL ile kapattıklarını söyledi. Şu anda da iki buçuk kat büyüyerek devam ettiklerini belirten Erol, 2018 sonunda 250 milyon TL ciroya ulaşacaklarını anlattı.

Cironun yarısının internet satışından geldiğini kaydeden Erol, “Bazı müşterilerimiz online’da görüyor, geliyor mağazadan alıyor. Bazısı web sitesinde görüyor, showroom’da deniyor, evine gidiyor internetten alıyor. Bazısı detayları umursamıyor, hızlı bir şekilde alıyor. Koltuk gibi döşemeli gruplarda showroomlar daha etkili oluyor. İnternetten en fazla komodin, dolap gibi ürünler alınıyor” diye konuştu.

Geciken ürün başına 200 TL’lik hediye kuponu

Zamanında teslimata önem verdiklerini söyleyen Kemal Erol, müşterilerine ürünü üç günde teslim ettiklerini ve geciken teslimatlarda ürün başına 200 TL’lik hediye kuponu verdiklerini dile getirdi. Zamanında teslimat sürelerinin yüzde 85 olduğuna işaret eden Erol, şu bilgileri verdi: “Müşterilerimiz iç mimarlarımızdan ürünü kurma, eve yerleştirme gibi birçok konu hakkında hizmet alıyor. Ürünü aldıktan sonra beğenmeyen müşterilerimizin üç gün içinde ücretsiz şekilde siparişleri iptal edilebiliyor. Üç günden sonra iptal edilmek istenilse de ürün başına 90 TL’lik kesinti yapıyoruz. Teslimat kapasitelerimiz yüzde 100. Geçen ay 50 bine yakın ürün teslimatı yaptık. 2017’de 150 bindi bu rakam. Bu yıl 500 bini bulmasını öngörüyoruz. Bu yıl sehpa, tablo gibi aksesuar ürünlerinde daha fazla teslimat yaptığımız için bu oran artış gösterdi. Artık müşterilerimiz gelip bizden nevresim takımı, düdüklü tencere, çırpıcı, et dövücü, çatal, bıçak gibi ürünler de alabilecek. Bu kategoriye yeni giriş yaptık. İnternetten satışa çıkardık, yakın zamanda showroom’larımızda da olacak.”

2019’u ihracat yılı olarak ilan ettiklerine değinen Erol, öncelikle Berlin’de sonra ise Londra’da showroom açmayı hedeflediklerini söyledi.


Kaynak: İşte Kobi