”Orman Endüstri Mühendislerinin kamuda ki istihdam durumu ve ilgili bakanlıklardan beklentilerimiz ile orman endüstrisinin mevcut sorunları” konulu toplantımızı Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Sn. Dr. Nurettin Akman ile gerçekleştirdik.

Orman endüstri mühendislerinin bir çok kamu kurumunda görmezden gelinmesi ve yetersiz istihdam edilmesini konusunda taleplerimizi içeren dosyayı bakanlığa sunduk. Bakanlık bünyesinde ki son gelişmeler değerlendirilirken, orman endüstri mühendislerinin yeni alımlarda sayısının çeşitli yollarla artılacağı belirtildi. Özellikle yeni açılan şube başkanlıklarında daha fazla orman endüstri mühendisine ihtiyaç duyulmaya başlanacağını belirtti. Diğer bakanlıklarla iletişime geçip orada ki durumumuzun düzenlenmesini rica eden Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Sn. Dr. Nurettin Akman’a ilgisinden dolayı teşekkür ederiz.

Bakanlıktan istenilen 3 temel talep şunlardır;

  • Ağaç malzemenin tercih edilmesini artırmaya yönelik Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak ağaç malzemenin doğaya, insana ve ekonomiye olan faydalarını vurgulayan bir kamu spotu hazırlanması ve başta ulusal kanallar olmak üzere çeşitli medya ortamlarında yayınlanmasını,
  • Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde orman ürünlerinin ehli olan Orman Endüstri Mühendisleri’ne daha fazla yer açılmasını,
  • İlgili tüm kamu kuruluşlarında Orman Endüstri Mühendisliğinin tercih edilmesi, gerek aldığı eğitim gerekse vereceği fayda doğrultusunda önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz ve tüm meslektaşlarımız adına gereğinin yapılmasını içeren dosyamızı ilgili makama arz ettik.