Değerli meslektaşlarımız;

Köklü bir bölüme sahip olmamıza rağmen mesleğimizin hak ettiği değeri görmediği inkar edilemez bir gerçektir. Kabullenmek istemediğimiz bu gerçek karşısında bireysel mücadelemizi STK yapılanmasıyla daha organize bir halde yürütmeye başladık ve herkesi bu mücadeleye davet ettik. 6 yılda bu konuların üstüne üstüne yılmadan cesaretle gittik. Her zaman istediğimiz sonuçlara belki ulaşamadık ama denemekten hiç yılmadık. Aynı duyarlılığı; başta fakültelerden ve meslek büyüklerimizden olmak üzere tüm meslektaşlarımızdan bekledik, ne yazık ki bu konuda hep yalnız kaldık.

46 yıllık bir bölümü bugüne kadar temsil eden bir kurum olmadığı için bugün bu sorunlardan bahsediyoruz. Resmi sivil toplum kuruluşu olarak Orman Mühendisleri Odası’na bağlıyız. Açıkçası birçok meslektaşımız odayı bizi temsil etmeyen / edemeyen bir STK olarak görmektedir ve mecbur kalmadıkça üye olmak istememektedir. 5531 sayılı kanunun çıkmasına katkı sağlamak dışında bugüne kadar başka bir faydası olmadığını düşünen meslektaşlarımız bu ön yargılı tutumlarında açıkçası haksız da sayılmamaktadır.

16 Aralık 2018’de Orman Mühendisleri Odası tarafından Ankara’da düzenlenen çalıştay açıkçası bir çok meslektaşımızın fikrinin değişmesine sebep oldu. Mesleki sorunlarımızın önemi ve çözümü için gayret sarf eden yeni oda yönetiminin birleştirici çalışması tüm meslektaşlarımızın ilgisini fazlasıyla çekti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen meslektaşlarımız ile verimli bir çalıştay gerçekleştirdik. Oda yönetimi adına Genel Başkan Hasan Türkyılmaz, çalıştay sonuç raporunun ve harici konuların çözümü ile ilgili gerekli desteği her zaman vereceğinin sözünü vermesi bizim için kayda değer bir açıklama ve ilk kez duyduğumuz bir samimiyetti. Mesleğimize alışık olmadığımız bir şekilde yaklaşan yeni oda yönetimi karşısında bizde sorumluluk almaktan çekinmeyeceğimizi ve elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu belirttik.

Mesleki dayanışmayı sağlayamadığımız yerde diğer konuların çokta konuşulmasının bir önemi olmadığını düşünüyorum. Bölümün her geçen gün daha az tercih edilmesi, fakültelerin kapatılması, yeni mezunların iş bulamaması, kamu istihdamının bulunmaması, sektörün bizi tanımaması gibi sorunlara nicelerini eklemeye devam edeceğiz. Ya beraberce bu sorunların üstesinden geleceğiz ya da hep beraber dağılıp gideceğiz.

Türkiye’nin en önemli hammadde kaynaklarından birini işleyen, en önemli firmalarında katma değer üreten değerli meslektaşlarım;

Mesleki dayanışmamıza katkı sağlamak için sizleri dernek çatısı altında buluşmaya davet etmiştik. Şimdi ise TMMOB Orman Mühendisleri Odası’na üye olmaya davet ediyorum. Bize kapılarını açan ve sorunlarımıza kendi gücünü katarak destek olacağını belirten bu oluşumda yer almak aynı zamanda bizimde oda içerisinde etkin yer almamız, oy kullanmamız, imkanlarından faydalanmamız ve bizi temsil eden adaylar belirlememiz anlamına gelmektedir.

Kendiniz, mesleğiniz ve geleceğiniz için sizleri de yanımızda görmek dileğiyle…

Sevgi saygılarımla…

Hasan ACAR  – Yönetim Kurulu Başkanı


 

Bize katılmak veya bilgi almak için: oremder@gmail.com