46 yıllık bir bölümü, binlerce orman endüstri mühendisini ve 441 üyemizi temsilen 16 Aralık’ta Ankara’da düzenlenen çalıştayda Oremder olarak yerimizi aldık. Son zamanlarda düştüğümüz yalnızlık ve umutsuzluk karşısında, mesleğine sahip çıkan bu kadar meslektaşımı bir arada görmek, bizim adımıza umut ve mutluluk vericiydi. Öncelikle bu çalıştayı düzenleyen Orman Mühendisleri Odası yönetimi başta olmak üzere katkı ve katılım sağlayan emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Orman endüstri mühendisleri olarak çevreye duyarlı bir şekilde faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde mesleğin tanıtımını ve gelişimini sağlamak, mesleğin sosyal hak ve menfaatlerini koruyarak meslektaşlarımızı bir çatı altında toplamak, doğayı ve doğal kaynaklarımızı koruyarak, insanları orman ve orman ürünleri konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan derneğimizi 2013 yılında kurduk.

İşe sorunları tespit ederek başladık.

2014 yılında 13 fakülteden öğrenci ve mezun yüzlerce kişinin katılım sağladığı geniş kapsamlı ve detaylı bir anket gerçekleştirdik. Sonuçlarını kamuoyu ile paylaştık.

Temel 4 sorunu şöyle sıralayabiliriz;

1) Fakültelerdeki Eğitimin Yeterli Bulunmaması

Bu konuyla ilgili İstanbul Üniversitenin MÜDEK süreci ile başlattığı akıma Karadeniz Teknik Üniversitesi de katıldı, bizzat benimde katıldığım toplantılarda hocalarımızın bu konudaki emeğini inkar edemem, bu iki üniversite başta olmak üzere tüm fakültelerin eğitimde ve özel sektör mezun ilişkilerinde, iyileşme için çaba göstermesi, meslek açısından göz ardı edilmemesi gereken önemli bir husustur. Çağı yakalayan, öğrencisini özel sektöre hazırlayan fakültelere bu konuda önemli iş düşmektedir.

2) Mesleğin Popülaritesi

2013 yılından itibaren mesleği hak ettiği yerlere getirmek için; sektör temsilcileriyle buluştuk, fuarlara katıldık, sosyal sorumluluk ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik kısacası mesleğin tanıtım için birçok farklı yol denedik. 46 yıllık bir bölümün toplumda hatta kendi sektöründe bile tanınmaması bizim en büyük ayıbımız olsa gerek.

Bu mesleği yaparken işini, mesleğine ve topluma kabul ettiren Orman Endüstri Mühendisleri olmak zorundayız. Yaptığımız işle kapıları kapattıran değil, yeni kapılar açtıran örnek mühendisler olmak zorundayız.

3) Kısıtlı İstihdam Olanakları

Ağaç malzeme ile ilgili en yetkin mühendislik dalına sahip bölümümüzü sektör temsilcilerine anlatmak için birçok çalışma gerçekleştirdik. Bölümümüzün tercih edilmeme sebeplerinden biride istihdam olanaklarının yetersiz bulunması. OREMDER İnsan Kaynaklarını kurarak birçok arkadaşımızın iş bulmasına vesile olduk ancak bu tek başımıza çözebileceğimiz bir sorun değil. Görüyoruz ki kağıt, levha ve mobilyada yerimizi her geçen gün diğer mühendislik dalları doldurmaktadır. Özel sektöre kendimizi kabul ettirmekte zorlanıyoruz, bu konuda maalesef bizimde eksiklerimiz büyük. Aldığımız eğitim, kendimizi yetiştirme ve donanım açısında eksiklerimiz yok değil ancak mesleğin bilinmediği ve dayanışmanın olmadığı bir yerde iş bulmak daha da zorlaşmaktadır.

Meslektaşlarımızın en büyük beklentilerinden bir tanesi de kamudaki istihdam olanağının artırılması. Malum orman mühendisleri gibi kontenjanlara sahip değiliz. Yüzlerce meslektaşımızın bu konudaki gayret ve istekleri ne yazık ki çıkmaz bir sokak. Mevcut alımlar haliyle meslektaşlarımızı tatmin etmemektedir. Bu konu ile ilgili kapsamlı bir rapor hazırladık ve 2013 yılında dönemin bakan yardımcısı ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda bizzat bu raporu takdim ettim. Sonuç ne oldu diye sorarsanız rakamlara baktığımızda kapının her geçen gün bizim adımıza daha da kapandığını görüyoruz.

Maalesef 46 yıldır çözülmeyen bu ve diğer konuları tek başımıza çözmemiz mümkün değil, ancak bir olursak üstesinden gelemeyeceğimiz bir şey olmadığını düşünüyorum. Dördüncü ve son madde ise tamda bu bahsettiğim konuyla ilgili;

4 ) Mesleki Dayanışma

Belkide tüm sorunların sebebi ve çözüm yolu mesleki dayanışmadan geçiyor ve ne yazık ki en büyük eksiğimiz de bu konuda. Bu amaç ve doğrultuda yaklaşık 6 yıldır faaliyet gösterdiğimiz sivil toplum gönüllüğümüzde bir çok engelle karşılaştık. Arkadaşlarımla beraber mücadelemizi biran olsun bırakmadık, kapımızı her zaman herkese açık tuttuk. Meslektaşlarımızın hak ve menfaatlerini savunmak, mesleğin gelişime katkı sağlamak için gönüllü olduğumuz bu girişimimiz karşısında duyarsız kalan çoğu meslektaşımıza rağmen elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalıştık.

Genç ve dinamik bir ekip olarak heyecanımız hala ilk günkü gibi, yapılması gerekenlerin farkındayız ve mesleğimiz için bir sorumluluk alınması gerekiyorsa bugünden itibaren OREMDER olarak elimizi taşın altına bir kez daha koymaya hazırız.

Kendiniz, mesleğiniz ve geleceğiniz için sizleri de yanımızda görmek dileğiyle…

Sevgi saygılarımla…

Hasan ACAR  – Yönetim Kurulu Başkanı